Khurais Gaz ve Petrol Ayrıştırma Tesisi

Khurais Projesi, 3 bölgenin (Khurais, Mazalij ve Abu Jifan) petrol yataklarını ve petrol işletmelerini adı altında topluyor. Bölgede yüzlerce kuyu ve 4 adet gaz/su ve petrolü birbirinden ayıran ön rafi nasyon tesisi (GOSP) mevcut. Ham petrol, ikisi Khurais’te bulunan bu (GOSP) tesislerden geçerek son işlemler için Abqaiq’te bulunan tesislere pompalanıyor.

GAMA Endüstri, Gaz ve Petrol Ayrıştırma Tesisinin tüm inşaat, altyapı, üstyapı, mimari, elektro-mekanik işleri ve tesisin devreye almaya hazır hale getirilmesi işlerini gerçekleştirdi.

Kashagan Ana İşler Projesi – 3. Etap

Kazakistan Kashagan Petrol Bölgesi’nde bulunan petrol iyileştirme tesisinin 3 no’lu kısmındaki ana boru köprüsü, petrol proses ünitesi ve 361 no’lu gaz basınçlandırma ünitesi yapım işleri gerçekleştirildi.

İşin kapsamında; tüm inşaat malzemeleri, boya, izolasyon, support çeliği ve tüm sarf malzeme temini, inşaat, endüstriyel bina yapımı, çelik konstrüksiyon imalat ve montaj, boru prefabrikasyonu ve montaji, ekipman montaj, elektrik ve enstrüman işleri, boya ve izolasyon işleri yer aldı.

Bu proje GAMA’nın %50 hissedar olduğu iştiraki GATE İnşaat Taahhüt San. ve Tic. A.Ş. tarafından üstlenildi ve yapıldı.

Kashagan Endüstriyel Binalar

Kazakistan Atyrau şehrinin 35 km kuzey doğusundaki Karabatan mevkisinde bulunan petrol iyileştirme tesisinin içindeki proses binalarının yapım işleri gerçekleştirildi.

İşin kapsamında; itfaiye binası, merkez kontrol binası, mekanik atölye, elektrik ve enstrüman atölyesi, 2 adet ambar, laboratuvar binası, ana giriş ve güvenlik binası, giyinme binası ile 2 adet geçici sığınak yer aldı.

Bu proje, GAMA’nın %50 hissedar olduğu iştiraki GATE İnşaat Taahhüt San. ve Tic. A.Ş. tarafından üstlenildi ve yapıldı.

Kashagan Ana İşler – 1. ve 2. Etap

Kazakistan Atyrau şehrinin 35 km kuzey doğusundaki Karabatan mevkiinde bulunan petrol iyileştirme tesisinin 1 ve 2 nolu kısımlarındaki ana boru köprüsü, petrol proses üniteleri ve gaz basınçlandırma ünitesi yapım işleri gerçekleştirildi.

İşin kapsamında; tüm inşaat malzemeleri, boya, izolasyon, support çeliği ve tüm sarf malzeme temini, inşaat, endüstriyel bina yapım, çelik konstrüksiyon imalat ve montaj, boru prefabrikasyonu ve montaji, ekipman montaj, boya ve izolasyon işleri yer aldı.

Bu proje GAMA’nın %50 hissedar olduğu iştiraki GATE İnşaat Taahhüt San. ve Tic. A.Ş. tarafından üstlenildi ve yapıldı.

Berri Gaz Tesisi Qatif Üniteleri

Berri Gaz Tesisi Qatif Üniteleri kapsamında, yeni üretim tesislerinin yapımı ve mevcut ünitelerin yenilenmesine yönelik inşaat ve mekanik montaj işleri gerçekleştirildi.

Batı Libya Gaz Projesi – Wafa Tesisleri

28.600 metrekare toplam alanlı 31 adet binanın tasarım, tedarik ve inşaat işleri, WAFA Gaz Tesisinin proses üniteleri, yardımcı ünitelerinin inşaat ve mekanik montaj işleri ile altyapı işlerinin yapımı GAMA Endüstri tarafından gerçekleştirildi.

Tomskneft Luginetsky Gaz Kompresör İstasyonu

Batı Sibirya’daki Tomsk şehrinin 500 km kadar kuzeyindeki bölgede yer alan Luginetsky Gaz Kompresör İstasyonu’nun yapımı gerçekleştirildi. Bölgede ortam sıcaklığı, yazın +36 C° ile kışın -55 C° arasında değişmektedir. İstasyon, Luginetsky petrol sahasından gelen gazı arıtıp basınçlandırarak boru hattına vermek üzere yapıldı.

Azami gaz üretimi yaklaşık 4.3 Mm3/gün olarak öngörülüyor. Tesiste 2 adet 14 MW gaz türbini tahrikli santrifüj kompresör bulunuyor. Tesis, elektrikle çalışan 2 adet vidalı kompresörün yer aldığı yaklaşık 1.6 km uzakta bulunan booster kompresör istasyonundan gönderilen gazla besleniyor.

Hawiyah Gaz Tesisi

GAMA Endüstri’nin üstlendiği iki sözleşmeden birincisi olan Hawiyah Gaz Tesisi’nin inşaat işleri paketi kapsamında 23 binanın, fabrika temellerinin, yer altı RTR boru tesisatı işlerinin ve ilgili diğer inşaat işlerinin yapımı gerçekleştirildi.

İkinci sözleşme kapsamında ise tesisin (buhar, enstrüman havası, azot, yangın suyu, servis suyu, demin suyu, sülfür geri kazanma ve sülfür yükleme tesisleri, tanklar ve yükleme üniteleri, yangın söndürme, vb. üniteler) mekanik ve elektrik montaj işleri yapıldı.

3×16 MW Tarutino Gaz Kompresör İstasyonu

Gaz basıncını 50’den 75 bar’a çıkartarak yıllık 3,9 milyar m3’lük ek kapasite yaratmaya yönelik 48 MW kompresör istasyonunun anahtar teslimi yapımı gerçekleştirildi.

Projede, ana kompresör binalarına ek olarak, idare ve kontrol binasının, gaz doldurma istasyonunun, yakıt depolarının, gaz/dizel elektrik istasyonlarının, akümülatör binasının, kazan dairesi ile pompa istasyonunun, sosyal tesislerin, su temizleme ünitesinin ve 2 su kuyusunun yanı sıra otomasyon tesisatı da yer aldı.

Bu proje, GAMA alt kuruluşlarından biri olan GAYES – GAMA Yenilenebilir Enerji Sistemleri İnşaat A.Ş. (eski adıyla Transbalkan A.Ş.) tarafından üstlenildi.